Studie o niklu a titanu s paměťovou slitinou Super Stretch

Nitinol je nový typ funkčního materiálu, který se objevil v 60. letech. Zpočátku si lidé uvědomili jeho funkci tvarové paměti. S prohlubováním výzkumu lidé zjistili, že slitina může za určitých podmínek také získat dobrou pružnost. Mimořádná pružnost dále rozšířila aplikační pole a rozsah použití Nitinolu, například jej lze použít k výrobě kostry signální antény mobilního komunikačního zařízení. Může být použit k výrobě naváděcích drátů a stentů používaných při lidské intervenční terapii;Super Stretch příze z nikl-titanové paměťové slitiny lze také použít k výrobě očních rámečků.

Mez pružné deformace slitin nikl-titan může často dosáhnout 7% - 8% nebo dokonce 10%, což je mnohem větší než mez pružnosti (několik desetin procent) běžných kovových materiálů. Proto se tomu říká superelasticita.

Nickel-Titanium Memory Alloy Super Stretch Yarn

(1) Slitina s obsahem niklu blízkým 50,0%, plně deformací za studena (GG> 35%) a stárnutím při 673 kcan získá téměř 7% nelineární superelasticity.

(2) Slitinový drát s obsahem niklu blízkým 50,6% může být tažen za studena a zpracován 673Kanningem za účelem získání přibližně 7% nelineární superelasticity. Čím větší je množství tažení za studena, tím větší je teplotní zóna pro získání plně nelineární superelasticity. Široký; slitina tažená za studena získá zcela lineární superelasticitu asi 4% v širokém teplotním rozmezí.

(3) Slitinový drát s obsahem niklu blízkým 50,6at% může také získat dobrou superelasticitu po zpracování 273K pevná látka-kapalina a 673Kaging.