Výkovky ze slitiny titanu a lešticí technologie

(1) Jemné broušení

Povrch kování titanové tyče a slitiny titanu je broušen konvenčním gumovým kolem. Problém, kterému by se mělo při broušení věnovat pozornost, není zahřívat odlitek, nezpůsobovat poškození mletím na povrchu odlitku a vyhladit celý povrch.

titanium forging

(2) Metoda broušení sudem

Metoda takzvaného broušení v kbelíku spočívá v tom, že zpracované odlitky, abrazivní materiály, voda a přísady se vkládají do drážky na broušení kbelíku, brousicí kbelík vytváří rotaci a vibrace, čímž vytváří směs abrazivních materiálů a tření mezi zpracovanými odlitky a brousí povrch odlitku hladký a plochý. Je charakterizováno bez znečištění prachem, nízkou intenzitou práce a produkcí tepla během konvenčního broušení. V současné době existují v Japonsku komerční válcové mlýnky a brusky pro broušení odlitků ze slitiny titanu, jiné kovové odlitky a plasty. Podle testu mají brusné materiály řady pk nejvyšší účinnost broušení a nejvyšší míru drsnosti povrchu. Přestože účinnost broušení abrazivních materiálů řady SA a B není tak vysoká jako PK, hladkost povrchu titanových odlitků po broušení je nejvyšší. V současné době vyvinula čtvrtá vojenská lékařská univerzita první brusku na zuby v Číně.


(3) Metoda mechanického leštění

Způsob leštění povrchu titanu a slitiny titanu měkkým hadříkem nebo černým kartáčem různých specifikací namočeným ve speciální lešticí pastě z titanu a slitiny titanu. Při leštění titanových odlitků je nutné zajistit, aby nedošlo ke znečištění vrstvy na povrchu odlitků a aby nedocházelo k nové abrazivní vytvrzovací vrstvě, aby nebylo možné dosáhnout ideálního leštícího účinku. Během leštění by měla být přijata vysoká rychlost a nízký tlak. Autor také použil zelenou leštící pastu k leštění odlitků z titanu a slitin titanu. Po vyleštění nelze odlitky z titanu a slitin titanu obsahující titan ihned prát. Povrchový oxidační film musí být před praním zcela vytvořen, jinak povrch ztmavne.