Čína má tři důvody pro obchodní válku s Čínou

Naše tarify na Čínu nejsou (z krátkodobého hlediska) dobrá věc. Ale z dlouhodobého hlediska bude tlak pana Trumpa posílit Čínu. Pomůže Číně urychlit její hospodářskou restrukturalizaci, klást větší důraz na inovace a posílit národní hrdost.


Technologický pokrok byl rozhodující pro budování říší a vzestup velkých mocností. Čtvrtá průmyslová revoluce posune mezinárodní konkurenci z práce, teritoria a měkké energie na nové technologie, jako je robotika, umělá inteligence a bezdrátové služby.


Až donedávna jsme si politici mysleli, že jsme technologická supervelmoc. Čína je považována za kopírku a bude klonovat pouze americkou technologii nebo kupovat americké inovátory, aby absorbovala duševní vlastnictví a technologii. Ale v příští generaci ultrarychlé internetové technologie, 5G, nás zaostává. Žádná americká společnost nevyrábí bezdrátové síťové vybavení jako huawei.


Huawei 5G sílu a dopad lze považovat za čínský Sputnik moment. Stejně jako Sovětský svaz jako první vypustil satelit, Čína je nyní ve vývoji 5G v popředí zbytku světa. Čína si dlouhodobě uvědomuje nebezpečí technologické a ekonomické závislosti na Spojených státech. Huawei je produktem strategie čínské vlády v oblasti průmyslové politiky.


Čína usiluje o to, aby doma vytvořila 80 procent umělé inteligence, minimalizovala závislost komplexních komponent technologie na cizích zemích a do roku 2030 se stala vedoucím centrem pro ai technologii. Čínská strategie fungovala - 48 procent globálního financování ai v roce 2017 byl například Číňan. Takže zákaz huawei a zavedení sazeb na čínské zboží Čínu nezpomalí - podnítí nový inovační systém země a podpoří nezávislý výzkum.


Dalším důsledkem americké obchodní války s Čínou bylo urychlení opětovného vyvážení čínské ekonomiky od vnější poptávky a investic k domácí poptávce. Tento proces, který začal globální finanční krizí v roce 2008, se s rozšiřováním čínské střední třídy stal stále nezbytnějším. Od té doby vláda vedla rozsáhlé investice do infrastruktury, přijala opatření ke zvýšení příjmů, snížení daní z příjmu a zlepšení systému sociálního zabezpečení, aby pomohla rozšířit domácí spotřebu. V roce 2018, kdy Trump poprvé oznámil tarify, přispěly konečné spotřebitelské výdaje k růstu čínského HDP 76,2%. Od té doby Peking přijal nové politiky, včetně snížení daní, zlepšení plánů pro děti a důchody a dalších pobídek. Obchodní válka tedy (ve skutečnosti) pomohla Číně přerozdělit bohatství a znovu vyvážit její ekonomiku.


Obchodní válka také sjednotila Číňany kolem vlády. Číňané nás považují za čínské společnosti za šikanování a porovnávají je s nerovným obchodem uvaleným na Čínu západními mocnostmi v 19. století. Čínská společnost se při zmínce o tomto tématu otravuje a přispívá k domácí podpoře vlády.


Čínské slovo pro krizi má dva významy: nebezpečí a příležitost. Schopnost země vydělat na současnou výzvu Spojených států ji v nadcházejících letech posílí.

US.VS.CHN