Aplikace titanu při lékařské transplantaci

V posledních letech můžeme vidět, že mnoho lékařských zpráv uvádí použití titanu a slitin titanu v lékařské transplantační chirurgii. To není jen neustálý pokrok v historii humánního lékařství, ale také rostoucí poptávka po titanu v lidském životě.

titanium alloys for medical

Při lékařské transplantaci by umělé klouby a materiály pro náhradu kostí měly mít současně tyto základní vlastnosti: nízká hmotnost a vysoká pevnost, biokompatibilní, odolnost proti korozi a tkáňová reakce implantátu v těle nezpůsobí degradaci materiálu, méně únava a poškození v důsledku opakovaného namáhání atd. Nejdůležitější vlastnosti kovových implantátů jsou tvárnost, mechanické vlastnosti a leštění. Musí zůstat funkční během očekávané životnosti a nebudou se zhoršovat, pokud jsou vystaveny únavě, otěru, korozi a nárazům. Materiály z titanu a slitiny titanu Vznik splňuje všechny výše uvedené požadavky. Nejčasnější umělé kloubové materiály, jako je prášek pro zubní tác, polypropylen a plexisklo, byly nízké, snadno se skládaly a špatně biologicky kompatibilní. Později byla místo toho použita nerezová ocel, ale nerezová ocel nejen zkorodovala a praskla v tělové receptorové tekutině. „A měrná hmotnost je velká, asi dvojnásobek měrné hmotnosti lidských kostí. Slitina Co-Cr je také vynikajícím umělým kloubním materiálem, ale bohužel kobalt a chrom jsou pro lidské tělo toxické; a titan a slitiny titanu mají malou měrnou hmotnost (podobně jako u lidských kostí), vysokou pevnost, dobré mechanické zpracování, vynikající odolnost proti korozi, přirozeně se nenahraditelně stává novým typem, ideální umělý kloubový materiál.

Titanovými materiály potřebnými pro chirurgické roubované materiály jsou hlavně čistý titan a slitina Ti-6Al-4VELI. V posledních letech získaly standardní standardy ASTM také transplantační materiály Ti-13Nb1-13Zr a Ti-6Al-7Nb s dobrou afinitou k lidskému tělu. Umělé kosti a klouby vyrobené z titanu mohou být regenerovány na buňkách bez ovlivnění růstu kostí a mají dobrou afinitu k lidským kostem, epitelu a zakládající tkáni.


V současné době se titan a slitiny titanu široce používají v umělých kostech, umělých kostních kloubech, deskách kloubů, zlomených kostních fixátorech, intramedulárních nehtech, umělých srdečních chlopních, lebkách atd. Podle neúplných statistik je roční poptávka Číny po umělých slitinách titanu klouby přesahují 5 000 sad a klinické aplikace dosáhly dobrých výsledků.