Aplikace titanu na počítače

Vzhledem k nízké hmotnosti titanu, nekovové podrážděnosti, recyklovatelnosti a mnoha dalším dobrým vlastnostem se titan stále častěji používá v osobních počítačích, mobilních telefonech a dalších oborech. Titan se v počítačích používá hlavně jako kryt počítače a pevný disk.


Titanový počítačový kufřík

IBM v květnu 2000 oznámila, že nový notebook ThinkPad byl potažen kompozitem na bázi titanu. Řady ThinkPad A (například A20p) a T (např. T20) jsou vyrobeny z kompozitů na bázi titanu, které nejen zesílí a zlepší odolnost vůči zemětřesením, ale také ztenčí a zlehčí.


Japonský Fujitsu propagoval použití čistého titanu (99,5%) k výrobě malého lehkého pouzdra na notebook o velikosti A5, 890 g. V roce 1999 začala společnost používat titan na notebooku INTERTOP CX300.


Vzhledem k tomu, že jako materiál počítačového pláště z titanu než je pevnost v tahu kovového hořčíku mnohem vyšší (hořčík je 44,4 GPa, titan 106,3 GPa), je tepelná vodivost titanu (17 w / mK) pouze jednou z deseti hořčíku (159 w / mK), takže titan jako materiál pláště při realizaci tenké stěny a může udržovat pevnost, inhibovat teplo z hardwaru, jako je difúze, zabraňuje spodní straně horečky. Zejména proto, že odolnost proti korozi na povrchu titanu je dobrá, je povrchové ošetření relativně jednoduché.


Pevný disk počítače

Pevný disk je většinou vyroben z hliníkové slitiny, zatímco titanová slitina (hlavně ti-3 al-2.5v) počítačový pevný disk má více výhod než běžná hliníková slitina a skleněný pevný disk, jako je vysoká pevnost, může snížit tloušťku disk, zlepšit hustotu a rychlost úložiště; Vysoký povrch, může snížit vzdálenost mezi čtecí a zapisovací hlavou a diskem, zlepšit hustotu úložiště; Titanový disk má také charakteristiky vysokého přípustného limitu poškození a vysoké tvrdosti povrchu.


Timet investoval 5 milionů dolarů na vybudování vnitřní organizace titanových talířů. V roce 1998 byl vyvinut v malém měřítku v komponentách mikropočítačových pohonů. Titan pro pevné disky přinese Timetu velké výhody.


Výrobní technologií použitou v talíři je precizně za studena válcovaný titan nebo slitina titanu. Povrch talíře může být vytvrzen plazmovou nitridací, plazmovým karburizací nebo plazmovým karburizováním. Povrch talíře může být také nastříkán vrstvou pevného nitridu titanu nebo tvrdého povlaku boridu titanu.