Horká sůl napětí koroze titanové příruby a titanové slitiny příruby

I kdyžtitanové přírubymají dobrou odolnost proti korozi, mohou stále trpět korozí a korozí napětí v určitých médiích prostředí. Mezi nimi je horká sůl streskorozní je první věnovat pozornost. Testy ukazují, že s výjimkou čistého titanu mají téměř všechny titanové příruby stejný stupeň tendence koroze horkého napětí při vysokých teplotách, napětí a pracovním prostředí s halogenidem (jako je NaF, NaCl, NaBr, NaI). U většiny slitin musí být citlivý teplotní rozsah koroze horkého solného napětí 288-427°C. Tendence koroze souvisí s metalurgickými faktory, jako je složení slitin a historie zpracování. Slitiny s vysokým obsahem hliníku a kyslíku a hrubozrnná struktura Widmanstatten zpracovaná b nebo b jsou citlivější na korozi napětí.

titanium flanges

Předpokládá se, že příčinou křehnutí kovů způsobené korozí horkého solného napětí souvisí s křehnutím vodíku. Při působení vysoké teploty a namáhání jsou halogenidy hydrolyzovány pro výrobu plynu HCl a HCl dále reaguje s titanem na výrobu vodíku, a to

NaCl + H20 —HCl + NaOH

2HCl ten Ti —TiCl2 ten 2H

Kromě koroze horkého solného napětí mají titanové příruby červenou kouřovou kyselinu, N204 a určitý stupeň sklonu ke korozi napětí v roztokech metanolu obsahujících kyselinu chlorovodíkovou a kyselinu sírovou. Pokud se pro korozní zkoušku namáhání použije vzorek s ostrým zářezem, může 3,5 % vodného roztoku NaCl snížit životnost korozní zlomeniny.

Tendence ke korozi titanových přírub souvisí se složením slitiny a tepelným zpracováním. Zvýšení obsahu hliníku, cínu a kyslíku může urychlit korozi napětí. Naopak přidání stabilizačních prvků b, jako je hliník, vanad, skupina, stříbro atd., ke slitině může zmírnit korozi napětí. Titanové příruby mají stále tendenci křehnutí z tekutých kovů. Například kontakt roztaveného kadmia s titanem způsobí křehnutí kadmia a rtuť má podobný účinek. Při teplotě nad 340 °C může stříbro podporovat korozi a praskání TA7 a dalších slitin.