Využití titanu v oblasti plastické chirurgie

Titan, běžná volba pro ortopedické implantáty

Výrobci začínají uznávat přirozené vlastnosti, které tento kov musí mít, a proto začínají používat titan pro ortopedické implantáty. Má neuvěřitelný poměr pevnost / hmotnost, vynikající odolnost proti korozi a co je nejdůležitější, má 100% biokompatibilitu.

Brzy se zjistilo, že titan dokonce podporuje proces osseointegrace a vytváří fyzickou vazbu s kostí (nejsou zapotřebí žádné další adhezivní látky). Kromě toho bylo zjištěno, že titanové implantáty vydrží vysokou energii (bez poškození). Dlouhodobě nereagují na prostředí, ve kterém jsou umístěni (v některých případech není nutné je vyměňovat).

V dnešní době se titan používá nejen k vnitřní fixaci, ale také k protetice, zdravotnickým prostředkům a interním zařízením. Existují některé slitiny, které jsou vhodnější pro lékařské a zubní implantáty, jako napřTi-6Al-4Va Ti-6Al-4V ELI. Jedná se o slitiny α-β obvykle legované hliníkem a vanadem. Poskytují vysokou úroveň odolnosti proti zlomeninám, nemluvě o tom, že podporují osseointegraci (rychlejší zotavení).

Jak všichni víme, titan je inertní kov díky ochrannému filmu oxidu, který se tvoří při vystavení kyslíku (přirozeně se vyskytujícímu). Tento kov odolává poškození způsobenému tělesnými tekutinami a tkáněmi, což znamená, že ho naše tělo neodmítne.

Proto uvidíte, že se titan používá na destičky lebky, loketní a kolenní klouby a dokonce i na žebra. Kostní šrouby, svorky a kabely mohou být vyrobeny z titanu. Všechny ortopedické implantáty vyrobené z titanu mohou poskytnout vynikající podporu zlomeninám, což usnadňuje proces fixace.

Gr5 Ti-6Al-4V Titanium Bar

Nová slitina titanu používaná v ortopedických implantátech

U ortopedických implantátů vždy přitahovaly pozornost slitiny β-titanu kvůli jejich dobré tvarovatelnosti a vynikajícím mechanickým vlastnostem. Mají úžasnou odolnost proti korozi a vysokou úroveň mechanické a únavové pevnosti.

Jedním z hlavních důvodů, proč se slitiny beta titanu používají v ortopedických implantátech, je jejich nízký modul pružnosti. Nedávno byl pro tyto aplikace vyvinut nový typ β slitiny -Ti-35Nb-7Zr-5Ta. Slitina se vyrábí práškovou metalurgií, má porézní strukturu a je vhodnou volbou pro úspěšnou osseointegraci.

Léčba zlomenin dlouhých kostí u dětí pomocí titanového elastického nehtového systému

Systém titanového elastického nehtu (TEN) je určen k fixaci zlomenin dlouhých kostních dír. Tyto kosti mají úzký medulární kanál, takže je důležité mít možnost používat flexibilní implantáty. TEN je první volbou, protože snižuje riziko komplikací.

Hlavní výhodou použití titanového elastického nehtového systému je okamžitá stabilita po operaci. To umožňuje včasnou mobilizaci zapojených částí, což umožňuje pacientovi obnovit normální činnosti za kratší dobu. Kromě toho má tento ortopedický implantát nízkou míru komplikací a je minimálně invazivním chirurgickým zákrokem.

Může být použit pro dětské zlomeniny u dětí ve věku od 5 do 14 let. Systém je bezpečný a spolehlivý a je doporučován pro dlouhé kosti. Doba zásahu je krátká, zotavení rychlé a funkční prognóza dobrá.

Díky TEN mohou pacienti co nejdříve nést váhu a rychle se uzdravit, zatímco růst kostí je minimálně narušen. Za zmínku stojí také to, že pro tento typ zlomeniny lze použít titanový elastický systém nehtů, bez ohledu na jeho umístění nebo styl.